Schedule of Events

iAll events take place in Jaguar Student Activity Center except children’s activities, which are in the amphitheater.

9 a.m. to 9:45 a.m.

Keynote speaker New York Times Bestselling Author Diane Chamberlain, Ballroom

10 a.m. to 10:45 a.m.

Thrills and Chills in Fiction: Christopher Swann, Brian Panowich Emily Carpenter, Ballroom

Finding a Voice: Your Own and Your Characters (Nonfiction and Fiction and even Poetry) with Jim Minick, Butler Room

Georgians Making History: William Rawlings,  William Okie, Jim Garvey, Coffee House 

Finding Healing Through Gardening: Richard Wall, Hardy Room

Children’s author Bea Brown, Amphitheater

11 to 11:45

It’s a Southern Fiction Thang: James D. Mccallister, Karen Spears Zacharias, Man Martin, Coffeehouse

Rock and Roll Southern Style: Willie Perkins, Michael Buffalo Smith, John Jeter, Butler Room

Poetry: A Medium for Activism and Healing in Communities :Marcus Amaker, Anthony Carter, Kimberly Simms, Hardy Room

Children’s author Tonya Agerton, Amphitheater.

12 to 12:45 

Local Poetry: Aaron Snow, Calvin Pennywell,  Krystal Valentine  Ballroom

Looking for Love in Unexpected Places: Karin Gillespie, Hildie McQueen and Kim Boykin Coffeehouse

Pig’s Feet, Chewed-up Ears and Moonshine Fingers: A non-fiction workshop on finding story in daily encounters with common people with Karen Spears Zacharias, Butler Room

Lit with Grit:  Stacia Pelletier, Kenn Bivens,  Michel Stone, Hardy Room

 Children’s Mysteries with Deron Hicks, Amphitheater

1 to 1:45

Whodunit Mysteries: Charmain Brackett, Larissa Reinhart, Sasscer Hill, Ballroom

A Conversation with Stephen Corey, the editor of The Georgia Review, Coffeehouse

So You Want to Write a Young Adult Novel with Christine Hurley Deriso, Butler

Memoirs and Personal Stories:  Christopher Martin, Tara Simkins, George Van Giesen, Hardy Room

2 to 2:45

Brushes with the Past; Historical Fiction: Julia Franks, Daren Wang, Jim Minick, Coffeehouse

Cooking Southern Style:  Virginia Willis and Johnathon Scott Barrett, Butler Room

Tribute to Starkey Flythe: Poetry contest award winners presented by Stephen Corey and readings by Augusta Author Club members Linda Lee Harper, Mike Searles, Rick Davis, Lowell Greenbaum and Vicky Collins,  Hardy Room

Children’s Music with Tara Scheyer, Amphitheater 

3 to 3:45

Dazzling Debut Novelists: Bren McClain, Deno Trakas, Anna Schachner, Coffeehouse

Adventures in Espionage: Meet former KGB agent Jack Barsky, Butler Room

Remembering Louise Shivers: Wally Evans, Tom Turner, Beth Sicliano, Hardy Room

Storytime with Kenneth Benson, Amphitheater